Wizyta w parku rozrywki w Lublinie receptą na brak sportu wśród dzieci

Sport to zdrowie – to powszechne powiedzenie, które już od dziecka powtarzają nam rodzice, dziadkowie czy nauczyciele. Tymczasem jak pokazują badania, dzieciom i młodzieży szkolnej znad Wisły zdecydowanie brakuje ruchu. Mimo że w wielu polskich miastach, także w Lublinie, powstają nowe parki rozrywki, siłownie plenerowe, wielofunkcyjne place zabaw czy parki trampolin, nasz kraj pod względem aktywności fizycznej wśród najmłodszych plasuje się na przedostatnim miejscu w Europie.

Wyniki międzynarodowego badania Global Matrix stawiają nas – Polaków – w niekorzystnym świetle. A mianowicie z ww. badania wynika, że aż 80% polskich uczniów prowadzi siedzący tryb życia, a tylko 2 na 10 dzieci uczestniczy w zorganizowanych zajęciach sportowych. Zdecydowana większość młodzieży szkolnej nie uprawia regularnie sportu, a jeśli już ćwiczy to tylko sporadycznie. Taka statystyka plasuje nasz kraj na niechlubnym, bo aż przedostatnim, miejscu w Europie jeśli chodzi o usportowienie polskich uczniów względem ich rówieśników z innych krajów.

Godzina sportu dziennie to absolutne minimum

WHO zaleca, aby dzieci i młodzież w wieku szkolnym (5-17 lat) codziennie podejmowały minimum 60 minut aktywności fizycznej. Godzina sportu dziennie jest niezbędna, aby móc utrzymać wśród dzieci poprawną kondycję i sprawność ruchową. Co ważne, rodzaj podejmowanego wysiłku fizycznego może być różny i tak naprawdę zależy tylko od preferencji i upodobań dziecka – ważne, aby w ogóle się ruszać. Może być to zatem gra w piłkę nożną, pływanie, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu czy jazda na rowerze. W przypadku mieszkańców naszego miasta – wizyta w parku rozrywki w Lublinie także będzie idealnym pomysłem na sportową zabawę. Tym bardziej, że w trakcie podskoków na dmuchańcach, jakie znajdują się w BOUNCE – parku rozrywki w Lublinie – angażujemy o wiele większą partię mięśni niż podczas innych typowych aktywności fizycznych.

Czym skorupka za młodu…

Ze wspomnianych wcześniej badań Global Matrix, wyłania się jeszcze jeden smutny wniosek. Otóż tylko połowa dorosłych Polaków (około 50%) aktywnie zachęca swoje dzieci do uprawiania sportu, np. poprzez zakup sprzętu do ćwiczeń czy opłacenie zajęć sportowych. Co jest o tyle niepokojące, że prawidłowe nawyki aktywnego spędzania czasu wolnego powinniśmy kształtować wśród dzieci właśnie od ich najmłodszych lat. A jeszcze lepiej jeśli będziemy w tej aktywności uczestniczyć razem. Wspólna rozrywka rodziców z ich pociechami sprzyja bowiem integracji i budowaniu partnerskich relacji w rodzinie.

Postaw na ruch

Z wyników badania wypływa ważna refleksja – zachęcajmy do ruchu już najmłodsze dzieci i pokazujmy im różne możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. W końcu nie od dziś wiadomo, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. A przecież regularny wysiłek fizyczny to klucz do zachowania sprawności ruchowej i dobrego stanu zdrowia.

Z naszej strony możemy natomiast zagwarantować, że jeśli Waszym pomysłem na rodzinny, aktywny wypoczynek będzie wizyta w parku rozrywki w Lublinie BOUNCE to oprócz porządnej dawki ruchu wszyscy próbujący naszych dmuchańców zażyją jeszcze dużej porcji pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń!